Zor İnsanlarla Baş Etmenin Yolları

Yaşamın her döneminde size ters gelen tamamen zıt özelliklere sahip kişiliklerle karşılaşırsınız. Özellikle iş hayatında durum zaman zaman can sıkıcı olabilir. Ancak sürekli bir değişim içine girmek makul bir karar olmayacaktır. Çünkü yeni bir işte yine aynı durumla karşılaşabilirsiniz. Öncelikle bu gibi durumlarda nasıl davranmanız gerektiğini bilmeniz ve izlemeniz gereken yollar hakkında bazı ipuçları hazırladık.

Gerilim Dolu Bakışlardan Kaçının

Karşınızdakinin tonu hoşuna gitmedi ve gerildiniz. Buna aynı tonda cevap vermek sadece tartışmanın devamını hatta büyümesini sağlayacaktır. Unutmayın bir an önce o kişiden uzaklaşmak istiyorsunuz ve yapmanız gereken anlayışlı bir yaklaşımdır. Bu ister istemez karşının da tonunu düşürecektir.

Sevmediğinizi Hissettirmeye Çalışmayın

Bazen bu iç güdü harekete geçer ve soğuk tavırlar, kısa cevaplar ortaya çıkar. Bu aradaki uçurumu derinleştirmekten başka bir şeye yaramaz. Nötr olmak en güzelidir. Hiç hoşunuza gitmeyen hareketleri yapsa dahi insanları olduğu gibi kabul etmek gerekir. Karakteristik özellikler herkeste farklıdır.

Üstünlük Sağlama Çabasına Girmeyin

Herhangi olay ve durumda direk ya da dolaylı yoldan atışmaya sebebiyet verecek şeylerden uzak durmalısınız. Oh oldu, iyi yaptım diyerek gelecekteki karşı tarafın beklenmedik hamlesine maruz kalabilirsiniz. Buradaki ince husus hiçbir şekilde bu konunun kapanmayacağıdır. Hatta insanların gözünde zamanla çekimsiz biri olarak anılanların başında gelebilirsiniz.

Sağduyulu Olmak

Bunu başarabilmek gerçekten güç zor yaşam şartları insanların gerçekten sinirini oynatabiliyor. Ancak sert davranışlar, kavga, gerilim bunlar sadece insanı mutsuz ediyor ve daha gerilimli bir insan olmasını sağlıyor. Buna izin vermeyin. Anlayışlı olarak insanları önce anlamaya çalışın sonra siz derdinizi bir şekilde anlatırsınız. Anlamadan dinlemeden sert bir biçimde karşı harekete geçmek iyi fikir olmayabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*