Yağlı Ciltlere Yaklaşım Nasıl Olmalı

Yağlı Ciltlere Yaklaşım Nasıl Olmalı

Yağlı ciltler sorunlu bir cilt tipidir. Kolay yıpranma, yağlanma, siyah noktalar, sivilcelenme gibi problemlere yakalanma riski diğer cilt tiplerine oranla daha yüksektir. Dolayısıyla hassas bir cilt bakım ve cilt uygulamaları gerekmektedir. Cildinizin kolay yağlanmaması için bazı noktalara önem vermelisiniz.

Yağlı Yiyeceklerden Uzak Durun

Aşırı yağlı, kızartma, fast food gibi yiyecek türlerinden uzak durmalısınız. Yeme alışkanlıklarınız hem sağlık bir yaşam için hem de sağlıklı bir cilt için önemlidir. Bu tip yiyecekleri tüketirseniz cildinizin yağlanmasına neden olursunuz.

Su Tüketimi Çok Önemli

Yağlı bir cilde sahipseniz su tüketiminizde ayrı bir özen vermelisiniz. Cildinizi yenilenme süreci ile alakalı olarak günde en az 2,5 litre su içmelisiniz.

Makyaj Konusunda Dikkatli Olmak

Makyaj yaparken aşırıya kaçmamalı ve kullandığınız ürün hakkında kesinlikle cilt tipinize uygun ürünleri tercih etmelisiniz. Ayrıca yoğun makyaj yapmayı tercih etmeyin.

Cilt Temizliği

Mutlaka cildinizi temizleyin. Günün sonunda uygun bir şekilde cildinizi temizleyin. Eğer ciddi bir makyaj varsa alkolsüz tonik size yardımcı olabilir. Toniği buzdolabında saklayabilirsiniz. Ferah bir hava verir.

Tabi bahsettiğimiz noktaların yanı sıra cilt analizi yaptırmak ve bazı dönemlerde özel cilt bakımı yaptırmak faydalı olacaktır. Ayrıca yağlı cildiniz varsa ve cilt problemleriniz varsa uygun hekime danışmadan kesinlikle ilaç ya da başka bir şeyi cildinize sürmeyin. Bu olası problemi büyütebilir. Tüm yağlı ciltler de aynı olacak diye bir şey yoktur. Alerjik tek bir durum bile çok farklı tepkimeler ortaya çıkarabilir. Bunun yanı sıra cilt probleminiz varsa mümkün olduğunca makyaj yapmamak o sürece faydalı olabilir. Çeşitli kapatıcılar vb. ürünler kullanımı konusunda hassas davranmalısınız. Önemli noktalara dikkat ettiğinizde cildinizi kontrol altında tutabilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*