Vuran ayakkabı nasıl yumuşatılır?

ayakkabı nasıl genişletilir

Hepimizin zaman zaman başına gelmiştir, özellikle topuklu bir ayakkabı aldığımızda ve ayağımızı vurmaya başladığında “Ayakkabım vuruyor ne yapmalıyım?” ya da”Vuran ayakkabı nasıl açılır?” diye diye bildiğimiz tüm ayakkabıcıları gezmişizdir. Hatta ayakkabımızı çok sevmemize rağmen sırf vurduğu için onunla vedalaşmak zorunda kaldığımız bile olmuştur. Aslında bu sorunun üstesinden evde de kolay bir şekilde gelebilirsiniz. Yapmanız gerekenler oldukça basit.

Ayakkabı Nasıl Yumuşatılır?

Vuran ayakkabının acısını ancak çeken bilir, bu acı bazen dayanılmaz bir hal bile alabilir. Oysa bu sorunun çözümü sanıldığı kadar zor değildir. İnternette bu konuyla ilgili birçok öneri sunulmakta ama biz sizlere denenmiş ve başarılı olmuş en etkili iki uygulamadan bahsedeceğiz.

Ayakkabıyı Döverek Yumuşatın

Eğer ayakkabınızın arka kısmı vuruyorsa ilk denemeniz gereken yöntem vuran kısmı döverek yumuşatmaktır. Ayağınızı vuran kısmı yumuşatmanın en etkili çözümü ayakkabının arkasını sert bir cisimle sabitledikten sonra üzerine bir bez serip çekip yardımıyla dövmektir. Bu işlemle ayakkabınız yumuşamaya başlayacaktır, zaten tamircilerin en sık kullandığı yöntem de budur. Ayakkabınızın arkasını sabitlemek için sağlam bir masanın köşesinden faydalanabilirsiniz ya da köşeleri sivri olmayan bir takoz işinizi görecektir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta ayakkabınızın zarar görmemesi için üzerine koyacağınız bezin biraz kalın olması ve vurma şiddetini doğru ayarlamanızdır. Eğer bu uygulamayı doğru yaparsanız ayakkabınızın şekli de bozulmayacaktır.

Vuran Ayakkabıyı Buzluğa Koyun

Bir diğer popüler genişletme yöntemi ise ayakkabıyı bir poşetin içine koyup bir gün buzlukta bekletmektir. Eğer ayakkabı ayağınıza küçük geliyorsa da ayakkabınızın içine içi su dolu poşetler yerleştirerek buzdolabına koyun. Su buza dönüştüğünde hacmi genişleyecek ve bu da ayakkabınızın açılmasını sağlayacaktır. Böylece ayakkabınız adeta lostra salonunda kalıba koyulmuşcasına genişleyecektir. Bu yöntemde eğer ayakkabının içine koyduğunuz torbaları fazla suyla doldurursanız ayakkabınıza zarar verebilirsiniz. Göz kararıyla suyun miktarını doğru ayarlamaya özen göstermelisiniz. Ayakkabı genişledikçe görüntüsünün deformasyona uğrayabileceğini de göz önünde bulundurmalısınız.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*