Sürdürülebilir Moda Trendine Başlamanın 5 Yolu

263

Sürdürülebilir moda akımı son yıllarda karşımıza çıkmış olan bir moda türü. Peki nedir bu sürdürülebilir moda? Modalistlerin kısa ve öz tanımı olarak çevreci, geri dönüştürülebilir, yüksek kaliteli ürünlerin yer aldığı moda akımı. Günümüzde oldukça sık kullanılmaya başlayan sürdürülebilir moda akımı günden güne yaygınlaşmaya başladı. Sizlere sürdürülebilir modaya girişi için 5 yol gösterici rehber hazırladık.

Sürdürülebilir moda, bugünlerde sadece bir trend değil, aynı zamanda bir zorunluluk haline dönüştü. Sürdürülebilir moda nedir? Giysilerimizi etik ve çevre dostu tutmanın yanı sıra fazla israf olmaktan da kaçınmanın yöntemidir. Sürdürülebilir moda yöntemlerini bu 5 basit yolla uygulamaya kolaylıkla başlayabilirsiniz!

1.Markaların Fiyatlarına Aldanmayın: Takip Edin!

Sürdürülebilir modaya girmek istiyorsanız, başlamak için en iyi yeri tercih ettiniz. Modaya yön veren ünlü firmalar genellikle pahalı etiketleri ile orta sınıf insanların belini büküyor. Hal böyle olunca marka giyinmek yerine kişiler farklı yerlere yönelebiliyor. Fakat şöyle bir durum da var. Ünlü firmaların çıkardıkları kıyafetler çok pahalı olsa da elbette onların ürünleri her zaman pahalı olmuyor. Takip ederek yüksek maliyetli satılan ürünleri satın alabilirsiniz.  “Forever 21, H&M, Zara gibi perakende markaları sürdürülebilir moda akımının öncülüğünü üstlenmiş durumda. Sattıkları her bir ürünün peşin fiyatı ucuz olsa da, uzun vadeli maliyeti daha da derinleşiyor.

2. Kendi Kişisel Tercihinizi Oluşturun

Bu biraz zor olabilir, ancak deneme yanılma ile yeni mevsim trendlerinin yayımlanmasına rağmen kendi kişisel tarzınıza bağlı kalmak, başlamanıza ve sürdürülebilir moda uygulamalarını sürdürmenize yardımcı olabilir. Şu anki dolabınızı hemen kontrol edebilir ve hangi bedenleri sevdiğinizi belirleyebilir ve benzersiz bedeninizde ve kişisel zevklerinizde neyi sevdiğinizi bulmak için sonsuza dek ne giyeceğinizi kolayca söyleyebilirsiniz. Moda, kendinizi iyi hissettiğiniz her şeyde kendinizi güvende tutmakla ilgilidir! Kim bilir, belki siz de trend sahibi olabilirsiniz! İçinizdeki cevheri ortaya çıkarın!

3. Tasarruf ve Değişim

Bu muhtemelen sürdürülebilir moda yöntemlerini uygulamaya başlamanın en kolay ve en ucuz yoludur. Kullanılmış kıyafetlerinizi bağışlayarak, hızlı moda markalarından satın alarak zaten sürdürülebilir bir moda akımına katılmış oluyorsunuz Bu kıyafetler yakılmak ya da bir çöplük yerine atılmak yerine başkaları tarafından yeniden satın alınacaktır. Tasarruf veya konsinye mağazasında ikinci el kıyafetler satın alarak, kitlesel pazar perakendecilerinde alışveriş yapmadığınız için sürdürülebilir bir moda akımına öncülük edeceksiniz. Sürdürülebilir moda için önemli olan döngüyü devam ettirmek.

4. Küçük ve Yerel Esnaflarda Alışveriş Yapın

Büyük mağazalar yerine butik esnafları tercih edebilirsiniz. Her alışveriş merkezinde bulunan kitlesel pazar perakendecilerinden kaçınarak, sürdürülebilir bir moda katılmak için şimdiden görevinizi yapıyorsunuz. Ayrıca, hiç kimsenin almadığı eşsiz parçaları bulduğunuzdan emin olabilirsiniz. Küçük ve yerel işletmeler, memleketinizi araştırarak veya hatta giysileriniz için çevrimiçi alışveriş yapmak istiyorsanız çevrimiçi derin araştırmalar yaparak da bulabilirsiniz. Genel olarak küçük veya yerel işletmelerde alışveriş yapmak, topluluğunuzu desteklemenin harika bir yoludur.

5. Orta Sınıf Markalardan Alışveriş Yapın

Pahalı markalar yerine orta sınıf markaları tercih edin. Mutlaka size yarayacaktır. Hem tasarruf hem de gardırobunuzu doldurmaya yetecektir. Mutlaka bu markaları tercih etmenizde fayda var. Sürdürülebilir modaya uymak istiyorsanız israftan kaçmak gerekiyor. Oldukça maliyet söz konusu olduğunu unutmamanızda fayda var.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir