Safra Kesesi İltihabı Belirtileri

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri

Safra kesesi, insanların karnının sağ tarafında, karaciğerin alt kısmında yer alan ufak bir organdır. Görevi, ince bağırsağa salınan safra adındaki sıvıyı tutmaya yarar. Safra kesesi kanalında yaşanan tıkanıklık çoğu zaman safra kesesi iltihabına neden olur. Ancak safra kesesinin bir diğer sebepleri arasında tümörler, enfeksiyonlar ve safra kanalı problemleri bulunur.

Safra kesesi iltihapları tedavi altına alınmazsa hayatı tehdit eden ciddi sağlık problemlerine yol açar. Safra kesesinin alınması, uygulanan işlemlerden biridir. Safra kesesi iltihabı belirtileri nelerdir? Safra kesesi iltihabı nasıl teşhis edilir?

Safra Kesesi İltihabı Belirtileri

En bilindik Safra Kesesi İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Mide Bulantısı ve Kusma

İnsanların yaşamış oldukları ağrının yanında kusma ile mide bulantısı da sık görülür. Hatta nefes alma esnasında nefes darlığı da yaşanabilir ve karnın sağ kısmında kaslarda görülen sertleşme, titreme, ateş, karın şişliği, cilt ile göz beyazlarında sararma görülür.

Ağrı

Safra kesesi iltihabı belirtileri arasında en bilindik şikâyet ağrıdır. Bazen bu ağrılar sağ omuza kadar gider ama genellikle karnın sağ üst tarafında ve karaciğerin yakınlarında görülür. Bu belirtiler çoğunlukla yemek yedikten hemen sonra başlar.

Sarılık

Cilt ve göz beyazlarında meydana gelen sararma sonrası sarılık ortaya çıkar. Diğer taraftan koyu renkli idrar, gri renk bağırsak hareketleri de safra kesesi iltihabı belirtileri arasında yer alır. Safra kesesi iltihabı genellikle yaşlı olan kişilerde ağrı ve ateş gibi belirtiler yaşanmayabilir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Safra Kesesi İltihabı Belirtileri Safra Kesesi İltihabı Belirtileri için yorumda bulun

    Safra Kesesi İltihabı Belirtileri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Safra Kesesi İltihabı Belirtileri için ilk yorumu yapabilirsin.