Paul Auster Pen Amerika Başkanlığını Nasıl Kabul Etti?

Paul-Auster-

Daha önce de adı birçok kez Pen Yazarlar Derneği başkanlığı için anılan Paul Auster bu kez bu talebi geri çevirmedi ve derneğin Amerika Birleşik Devletleri ayağının yönetimini devralacağını açıkladı.

Derneğin eski başkan yardımcı ve genel sekreteri daha önce birçok kez üzerine almaktan kaçındığı Pen Amerika Başkanlığını bu kez kabul etmesinde politik bir neden etkili oldu.

Bugüne kadar organizasyonun önderliğinin tüm yükünü almak istemediğini itiraf eden yazar, kendisine defalarca teklif edilen bu pozisyonu aktif olarak üstlenmeye Trump’ın başkan olması sonrasında ikna olduğunu belirterek, “Trump yönetimi sırasında bu rolü reddedersem kendimi affetmezdim” dedi.

Trump başkanlığındaki yeni ABD yönetiminin, sanatçı ve yazarlara fon sağlayan ‘National Endowments For The Arts (NEA) And Humanities’i (NEH) yürürlükten kaldırarak sanat ve beşeri bilimlere ayrılan her biri yıllık 150 milyon dolarlık fonu kesme planlarını duyurması üzerine kararını açıklayan Auster, PEN Amerika’nın başına geçtiği takdirde sık sık konuşmalar yapacağını ve her fırsatta gerekli muhalefeti yapacağını dile getirdi.

Pen Amerika’nın başkanlığını 2015 yılından bu yana Andrew Solomon üstlenmişti. Paul Auster görevi 2018’de devralacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*