Para tasarrufunun en iyi ve en kolay yolları!

tasarruf

Hayat standartlarınızı düşürmeden her ay yüzlerce lira tasarruf yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Birkaç basit yolla her yıl neredeyse bir araba parası kadar tasarruf edebilirsiniz.

İşten artmaz dişten artar.

Atalarımız bu atasözünü boşa söylememiş. Kulağa kolaymış gibi gelen bu söz aslında ciddiye alındığında bütçenizi bayağı bir ferahlatabilir. Yiyecek giderlerini azaltarak her ay neredeyse bir araba taksiti kadar parayı biriktirebilirsiniz. Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Cevabı basit; kendinize bir yemek planı oluşturun. Bu konuyu ciddi almanız size dişe dokunur bir tasarruf sağlayacaktır. Kahvaltı, öğle yemeği, atıştırmalıklar ve akşam yemeği menüleri oluşturun. Bu menüleri oluştururken evdeki malzemeleri nasıl kullanabileceğinizi ve hangi yemeklerin daha hesaplı olduğunu da göz önünde bulundurun.

Üyeliklerinizi gözden geçirin.

Satın aldığınız kadar dakika, SMS ya da GB kullanıyor musunuz? Yoksa sadece boşa mı para ödüyorsunuz? Kullanım detaylarınızı inceleyin ve eğer kullandığınızdan daha fazlası için para ödüyorsanız bir alt pakete geçin. Sadece telefon olarak düşünmeyin tüm üyelerinizde bu kuralı uygulayın. Küçük gibi görünen bu ayrıntıyla her ay yüzlerce lira tasarruf edebilirsiniz.

Arabanızla vedalaşın.

Hadi ama dünyanın en pahalı benzinini kullanıyoruz. Gerçekten de tek başınıza araba kullanmak istediğinize emin misiniz? Hem trafik stresi de cabası. İyisi mi siz toplu taşımayı veya yürümeyi tercih edin. Hem yürümek sağlığa da faydalıdır.

Yeni taksitlerden kaçının.

Her ay bir yere belirli bir para ödemek bütçenizi derinden sarsar. Çok zorunlu olmadığı müddetçe yeni taksitli ödemelerden kaçının. Eskiden olduğu gibi bir ürün satın almak istediğinizde önce parasını biriktirmeye çalışın eğer bu mümkün değilse olabildiğince az vade seçeneklerinden birini tercih edin.

Tasarruf yapmaya başladıkça ufak şeylere dikkat edip ne kadar çok para biriktirdiğinizi göreceksiniz.

© TarzHayat.com özel içeriğidir. Kaynak gösterilmeden ve link verilmeden alıntı yapılması yasaktır. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*