Minimalist hayat tarzı nedir?

minimalizm

Özellikle son yıllarda minimalist yaşam tarzı hızla yayılıyor ve birçok insan mutluluğu minimalizmle bulduğunu söylüyor. Hal böyle olunca minimalizmi sizin için araştırdık.

Minimalizm nedir?

Öncelikle minimalizmin ne olduğuyla başlayalım. Minimalizm yaşamın aşırılıklarından kurtulmayı hedefleyen bir hayat tarzıdır. Lüks eşyalar, elbiseler, arabalar ve diğer her şey amacınıza yönelirken sadece bir araçtır, amaç değildir.

Minimalizm sanılanın aksine maddi varlıklara sahip olmanın yanlış bir şey olduğunu savunmaz, sadece maddiyatın hayatın odak noktasına konulmasına karşı çıkar ve bu hırsın mutluluğun önüne geçebileceğini öne sürer.
Minimalizm anın yaşanılması gerektiğini savunur ve en önemli şey iç huzurdur.

Minimalist hayat tarzına göre daha az tüketip daha fazla üretmek mutluluğu beraberinde getirecektir. İnsan yaşam amacını fark etmeli ve bu yolda çaba sağlamalıdır. Gerçek özgürlük budur.

Minimalistler mutluluğun hayatın tam da kendisinde olduğunu savunurlar. Lüks ürünlerle, pahalı bir yaşamla mutluluğu aramak minimalizme göre boş bir çabadır ve kişiye mutsuzluktan başka bir şey getirmez.

Minimalist yaşam tarzının belirli kuralları yoktur. Hayatınızda neyin gerekli olduğuna neyin gereksiz olduğuna kendiniz karar vermeli ve hayatınızda gereksiz olan ne varsa onlardan uzaklaşmanız gerekmektedir.

Minimalizde gereksiz eşyalardan kurtulmanız gerektiği gibi zamanınızı da gereksiz şeylere harcamamanız gerekiyor. Örneğin kıyafet seçimi için saatler harcamak minimalistlere göre mutluluktan çok mutsuzluk veriyor. Her zaman aynı kıyafet kombinasyonlarını giyen Steve Jobs, Einstein gibi son yüzyılların en dahi isimlerinin de hayat tarzlarında minimalizmden etkilenmiş olduğu görülüyor.

© TarzHayat.com özel içeriğidir. Kaynak gösterilmeden ve link verilmeden alıntı yapılması yasaktır. 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*