Mide Ülserine Ne İyi Gelir?

Mide ülseri midenin salgıladığı asitler yüzünden iç çeperinin tahriş olmasına neden oluyor. Herkesin midede ki asitlerin Ph değeri hiç kimsede aynı olmadığından, bu asit midenin korunmasını sağlayan iç tabakayı tahriş ederek midemize zarar vermiş oluyor.

Bunun sonucunda mide kanaması gibi hastalıklar ile karşı karşıya kalabiliriz. Asit salgılamasının oldukça haddinden fazla şekilde salgılanmasının sonucunda sinirsel gerginlik, fazla miktarda çay, mide hassasiyeti, kahve tüketimine neden olabilir. Ağızda ekşilik hissedilmesi, midenin ekşimesi ve midede ağırlık hissedilmesi ülserin başlangıç olduğunun belirtileridir.

Mide ülserine iyi gelebileceklerden biri tedavidir. Başlangıç aşamasında ki mide ülseri evde, ilerlemiş ciddi durumda ki mide ülserinin ise acil hastanelerde tedavi altında uygulanması fayda var.

Mide ülserinde bir diğer dikkat etmemiz konu ise yediğimiz yemekler ve içtiğimiz içecekler. Günlük yemek düzeninde sucuk, salam, sosis, kızartmalar, turşu, tuzlu baharatlı yiyecekler tüketilmemesine ce çok fazla asitli içeceklerin içmemeye dikkat edilmesi lazım.

K vitamini mide ülserinin en gerekli vitaminlerinden biridir. Açık yaraların kanamasını önleyici ve yaranın bulunduğu mide zarının iyileştirici özelliği bulunmakta. K vitamini ise ıspanak, avokado, kuşkonmaz, soya, aspir yağı gibi besinlerde bulunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*