Makyaj Yaparken Sık Yapılan Yanlışlar

makyaj yanlışları

Doğru makyaj tekniklerini uygulamak dış görünümüz için çok önemli çünkü unutmayın makyaj sizi rezil de eder vezir de. Sadece makyaj yapıyor olmak bakımlı bir kadın olduğunuz anlamına gelmez, makyajı doğru uygulamalı, en yeni makyaj tekniklerinden haberdar olmalısınız. Alelade ve bilinçsizce yapılan yapılan makyajlar güzelliğinize güzellik katmak yerine tam tersi bir durumla karşı karşıya kalmanıza neden olabilir. Bu nedenle dikkat etmeniz gereken en sık yapılan makyaj hatalarını ve sık yapılan makyaj hatalarının çözümlerini sizin için derledik.

Makyaj Hataları

Bayanların vazgeçilmezleri olan makyajlar doğru bir şekilde kullanılmadığında kişileri gülünç durumlara sokabildiği gibi doğru bir şekilde uygulandığında ise güzel ve çekici bir hale de sokabilmektedirler. Yanlış uygulanmakta olan makyaj ürünlerine karşı bu aşamada dikkat edilmesi gerekmektedir.

rimel kullanımı

Rimel Topaklanması

Kirpikleriniz topaklaşmış gibi görünüyorsa makyaj yaparken büyük bir sıkıntı yaşanmış demektir. Bu aşama da rimel ya kurumuştur ya da rimel kirpiğe defalarca kez uygulanmış olmasından dolayı kirpiklerde topaklanmaya sebep olmuştur. Bunun için rimel kullanımı sırasında dikkatli olunması gerekir çünkü kusursuz görünen kirpikler bir makyajın olmazsa olmazıdır. Rimelin silinmesi durumunda da tüm makyajınız alt üst olabilir.

Rimelin Topaklanmasını Engellemek

Aslında rimel topaklanmasının çözümü oldukça basit. Tek yapmanız gereken fırçayı maskara tüpüne pompalamamak ve fırçanın üzerine dikkat etmek. Bir diğer çözüm yolu ise temiz bir rimel fırçasıyla kirpiklerin üzerinden bir kez daha geçmek.

Kıyafet Rengine Göre Ruj Seçmek

ruj seçimi

Tabii ki herkes rujunun kıyafetiyle uyum içinde olmasını ister ama ruj rengini seçerken tek kıstas olarak kıyafetlerinizi göz önünde bulundurursanız hayal kırıklığı yaşarsınız. Yanlış renkte bir ruj kullanırsanız ten renginizde bir patlama hissedilir ve elbette hiçbirimiz bunu istemeyiz. Bu makyaj hatasının çözümü ise rujunuzu seçerken önce ten renginize uygun bir renk belirlemeniz ardından bu rengin kıyafetine uygun bir tonunu seçmeniz.

Yanlış Fondöten Seçimi

Makyaj yaparken en sık yapılan yanlışlardan biri de fondöten rengini hatalı seçmek. Fondötenin makyajın zeminini oluşturan ürün olmasından dolayı bu konuda da renk seçimi makyajınızın doğru veya yanlış olmasında büyük rol oynayacaktır. Peki fondöten nasıl seçilmelidir? Fondöten seçiminin çok koyu ya da çok açık olması durumunda hiç de olmayan bir görüntü ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunu engelleyebilmek için fondöten seçimi sırasında ürünü boynunuzda denemelisiniz.

Yanlış Pudra Kullanımı

Pudra kullanımı özellikle yağlı cilt yapısına sahip olan kadınlar için çok önemlidir fakat burada yapılan en büyük yanlış pudranın tüm yüze sürülmesidir. Bu hatayı yaparsanız kırışıklıklarınızın daha fazla ortaya çıkmasına neden olabilirsiniz. Pudrayı doğru kullanmak için öncelikle fondöteninizle aynı renkte bir pudra tercih etmelisiniz. Doğru bir pudra uygulamasında pudra yalnızca çene bölgesine ve bazı durumlarda ise T bölgesine sürülür ama asla tüm yüze uygulanmaz.  Pudra doğru uygulanırsa makyajın kalıcılığını arttırır ve ciltteki rahatsız edici parlamaların önüne geçer.

Allığı Yanak Bölgesine Uygulamak

Allık kullanımı makyajın olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Fakat allığı yanak bölgesine uygulamak en sık yapılan makyaj hatalarından biridir. Allığı yanak yerine  elmacık kemiklerinin üzerine uygulamak daha doğru ve daha genç bir görünün sağlayabilecek detaylardan biridir.

allık nasıl sürülür?

Allık Nasıl Sürülür?

Allık sürerken yüz şeklinize göre hareket etmelisiniz. Her yüz tipi için doğru allık uygulaması farklıdır. Eğer yuvarlak ya da üçgen bir yüz tipiniz varsa allığı daha doğrusal bir şekilde sürmelisiniz fırçayla adeta “V” şeklini çizmelisiniz.  Yüzünüz kare şeklinde ise çenenizin keskin köşelerini yumuşatacak ve daha dairesel gösterecek bir allık uygulaması yapmalısınız. Eğer yüzünüz dikdörtgen şeklinde ise elmacık kemiklerinize belirgin bir şekilde allık sürmelisiniz. Eğer oval yüzlü iseniz allık uygulaması için şakaklar ve elmacık kemikleri doğru tercih olacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*