Lensin Gözde Kaybolması

lensin göze kaçması

Lensin gözde kaybolması lens kullananların çok sık karşı karşıya kaldığı bir sorundur. Tabii ki lensle ilgili tek sıkıntı bu da değil lensin göze batması, lensin göze kaçması, lensin kaybolması, lensin göz kapağının altına kaçması gibi birçok problem de sık sık gündeme gelmekte.

Lensin Göze Kaçması

Lensinizi çıkardığınızı hatırlamıyorsunuz, bir yerlerde düşmediğinden eminsiniz, peki bu lens nereye gitti? diye ister istemez düşünmeye başlıyorsunuz. Bu gibi durumlarda lens hala gözümde mi diye çelişkiye düşebilirsiniz. Nasıl olsa düşmüştür diyerek durumu geçiştirmeyin, zira lensin göz kapağınızın altında katlanması daha sonraki dönemlerde zor durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz. Arkadaşlarınızın gözünüze bakıp lens düşmüş demesine de güvenmeyin. Olabildiğince erken müdahale etmek bu sorunun büyümesini engelleyecektir eğer lens göz kapağınızın arasında katlanırsa müdahale etmek zorlaşacaktır. Bu yüzden en doğru yol göz doktorunuza danışmaktır.

Lens Göze Kaçarsa Ne Yapılır?

Bu gibi durumlarda lensiniz göz kapağınızın arkasına kaçmış olabilir. Hemen panik yapmayın, bu sık sık meydana gelen bir durum olmakla birlikte korkulacak bir şey yok, en azından şimdilik. Bu gibi durumlarda lense zarar vermeden ve şeklini bozmadan hafif hareketlerle gözünüzü ovuşturup lensin yerini değiştirmeye çalışın, lensin katlanmasına neden olursanız kendinize daha fazla acı vereceğini göz önünde bulundurarak hareketlerinizi dikkatli yapın. Göz kapağınızın üzerinde parmağınızı çok bastırmadan dairesel hareketlerle gezdirin.

Gözün çok hassas bir bölge olduğunu aklınızdan çıkartmayın ve lensi bulmak için asla kendinizi zorlamayın ve gözünüzü riske atmayın. Gözünüzü hızlı hızlı kırpmanıza ve göz kapağınızın üzerine dairesel hareketlerle masaj yapmanıza rağmen lensiniz hala ortaya çıkmadıysa fazla uğraşmadan ve gözünüze zarar vermeden hemen bir göz doktoruna görünün ve durumu anlatın. Göz doktorunuz muhtemelen göz kapağınızı kaldırarak lensi kaçtığı yerden kolaylıkla çıkartacaktır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*