Kolay Lahana Turşusu Tarifi

251

Kolay Lahana Turşusu Tarifi

Türk mutfaklarının vazgeçilmezleri arasında yer alan kıtır kıtır, lezzetli lahana turşusu yapımı sanıldığı gibi zor değildir. Sizlere vereceğimiz birkaç püf noktası sayesinde artık harika turşuları kolayca sizler de hazırlayabileceksiniz. Peki kolay lahana turşusu tarifi nasıl yapılır?

Kolay Lahana Turşusu Tarifi İçin Gerekli Olan Malzemeler

  • 8 diş sarımsak
  • 1 litre su
  • 1 çay kaşığı kadar limon suyu
  • 1 çay bardağı sirke
  • 2 yemek kaşığı kaya tuzu

Kolay Lahana Turşusu Tarifi

Kolay Lahana Turşusunun Yapılışı

İlk olarak 1 litre suyun içerisine 1 çay bardağı sirke ve 2 yemek kaşığı kaya tuzunu ilave edin. Daha sonra 1 çay kaşığı limonlu suyu da karışımın içerisine katıp kaşıkla güzel bir şekilde karıştırarak malzemeleri birbiriyle özdeşleştirin.

Satın aldığınız lahanalarınızı turşuluk boyda olacak şekilde doğrayıp ardından sarımsakların kabuklarını temizleyin. Hazırlık işlemleri sona ermesiyle birlikte artık turşularımızı kavanozlara yerleştirebiliriz. Kavanozun içine koyacağınız lahanaların aralarına sarımsak koyun. Daha sonra limon, sirke ile tuzu ilave ettiğiniz suyu kavanozun içine doldurun. Özellikle suyun lahanaların üzerinde olmasına çok dikkat edin.

Suyu doldurma işlemi bittikten sonra kavanozun kapağını sıkıca kapatıp beklemeye bırakın. Hazırlamış olduğunuz turşunuzu güneş almayan, serin bir yerde muhafaza etmeye çalışın. Turşunuz yaklaşık olarak 10 gün sonra tüketmeniz için hazır hale gelir. Kolay lahana turşusu yapımı işte bu kadar kolay ve basittir.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir