Kış Çayları İle Hastalıktan Korunun

Merhaba , sonbaharın son demleri kış aylarının başlangıcındayız. Bu soğuk havaların gelişi için kendimizi nasıl korumamız gerektiğini Sonbaharda Hasta Olmamak İçin Yapmanız Gerekenler yazımız da sizlere bahsetmiştik.

Hazır paketlenmiş sallama bitki çayları yerine ; organik kendinizin mini demlikler,frencpressler de bile yapabilirsiniz emin olun çok daha faydalı ve özünü salan çaylar elde etmiş olursunuz.

Şimdi ise bu aylar da sıvı tüketimini en sağlıklı şekilde nasıl destekleyebiliriz ? Hangi sağlıklı kış bitki çaylarını içebiliriz.Aşağıda bakalım ;

1. Zencefil Yaprağı Çayı:

Özellikle kış aylarında zencefil yaprağı çayı tüketilmesi insanları hastalıklara karşı daha dirençli hale getirmektedir. Bal ve limon ilave edilerek daha iyi bir karışım haline getirilebilir. Kış aylarında içmeniz gereken bitki çayları arasında ilk sırada gelir.

2. Ekinezya Bitki Çayı:

 Bu çayın içerisinde daima iyi rol üstlenmekte olan karışım maddeleri bulunmaktadır. Bundan dolayı da boğaz ağrısına ve kuru öksürüğü geçirmekte büyük rol oynamaktadır.

3. Yeşil Çay:

 İnsanların saçlarını ve cilt bakımlarını yakından ilgilendirmekte olan bir çay türüdür. Ayrıca yeşil çay birden fazla kanser türüyle savaşma yolunda büyük katkı sağlamaktadır.

4. Siyah Çay :

 Evlerimizde genellikle tüketmekte olduğumuz siyah çay türü özellikle de kahve tutkunu olan insanlar için büyür bir tavsiye olmaktadır. Çünkü bu çay en az kahve kadar insanların enerjilerini yerine getirmektedir.

5.Kuşburnu Çayı: 

İnsanların formunu korumasına yardımcı olan ve vücudun bağışıklık sistemi güçlendirmeye yarıyor. Bundan dolayı da özellikle kış aylarında tüketilmesi gereken çaylar arasında kendisine yer buluyor. İçinde bulunduruyor olduğu C vitamininden dolayı insanların vazgeçilmezi olması gerekmektedir

6. Melisa Çayı:

İnsanların mutsuzluklarını ve yorgunluk hislerini tamamen ortadan kaldırmaya yarayan bir çay olmaktadır. Melisa çayının özellikle uyumadan evvel içilmesi uykuya daha erken dalınmasını ve uyku esnasında vücudun rahatlamasını sağlamaktadır. Ayrıca melisa çayını yaz aylarına girildiğinde soğuk bir şekilde tükete bilmeniz mümkün olmaktadır.

7.Ihlamur Çayı :

Kokusu bile yeter dediklerimizden. İdrar ve balgam söktürücü, göğsü yumuşatıcı özellikleri ile kış aylarının vazgeçilmez içecekleri arasında yer alıyor. Balsız düşünemediğimiz çaylardan biri kendisi. Ancak bal sevmeyenlerdensiniz az şeker ile de enfes olur.

 

8.Adaçayı

En kolay içimli çaylardan biri olan adaçayı, kışın en çok tüketilen bitki çaylarından biri. Sindirim sistemi sorunlarını çözen ve hafızayı güçlendiren adaçayı, aynı zamanda dahili enfeksiyonlardan korunma, terlemeyi azaltma ve saç bakımı gibi pek çok farklı alanda faydalı oluyor. Bitki çaylarından nefret edenleri bile içimi keyifli ve leziz bu çay ile tavlamanız mümkün.

9.Biberiye Çayı

Çama benzeyen kokusuyla bildiğimiz biberiye, hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında ve hafızayı güçlendirme tedavilerinde kullanılıyor. Anavatanı Akdeniz olan biberiyenin, sağlığa faydaları geniş çaplı olarak öğrenildikten sonra Avrupa’nın büyük bölümünde ve Amerika kıtasında yetiştirilmeye başlanmış. Pek çok yemeğe lezzet vermek için de kullanılan biberiye, yağı da tüketilen bir bitki.

10.Papatya Çayı:

 Kış aylarında insanların hastalıklardan korunabilmesinde çok büyük rol oynamaktadır. Ayrıca papatya çayı insanların sindirim sistemlerinde rahatlamaya yol açmaktadır. Bu çayı kış aylarında mutlaka tüketmelisiniz.

 

 

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Kış Çayları İle Hastalıktan Korunun için yorumda bulun

    Kış Çayları İle Hastalıktan Korunun için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kış Çayları İle Hastalıktan Korunun için ilk yorumu yapabilirsin.