İş Görüşmelerinde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Günümüzde teknolojinin insan gücünün yerini hızla doldurmaya başladığı bir gerçek. Bu, insanlara olan bağımlılığı azaltmakla birlikte yerlerini dolduran bu teknolojiye hakim olabilecek ve yönetebilecek kalifiye istihdam talebini de arttırmaktadır. Bu aşamada hepimizin başından en az birkaç defa geçen o zorlu deneyimi, İş görüşmelerini mercek altına alıyoruz.

Peki nasıl rakiplerinizden bir adım önde olabilirsiniz ?

1 – Randevunuza asla geç kalmayın

Ne olursa olsun iş görüşmesi randevunuza geç kalmayın. Otobüsü kaçırmış olabilir, trafikte sıkışmış ve hatta daha zorlu konular ile başetmek zorunda kalabilirsiniz. Siz, siz olun bunları atlatabilecek ve iş görüşmenize yetişebilecek kadar zamanınızı mutlaka saklayın. Unutmayın ki iş görüşmesiyapacağınız kişiler başvuru yapmış olduğunuz pozisyona uygun olup olmadığınıza karar verecek olan insanlar olacak. Üstelik saatinden önce orada olmak size, ilgili mekan ve kişiler hakkında gözlem yapma şansı verecektir.

2 – Kendinizi bulutların üzerinde kaybetmeyin

Tabii ki bir şekilde kendinizi ifade etmeli, olumlu ve pozisyona uygun olan yönlerinizi ifade etmeniz gerekiyor. Ancak şunu aklınızdan çıkartmayın ki işe başvuru yapan sizsiniz. Polyannacılık burada size bir şey kazandırmayacaktır.

3 – Uzun soluklu ve fazla samimi konuşmalardan kaçının

Size bir soru sorulduğunda, soruya odaklanın ve sadece o yönde cevap verin. Unutmayın ki bir konu ne kadar uzarsa olası bir durumda yanlış bir cümle kurma ya da kendinizi yanlış ifade etme şansınız o kadar yükselecektir.

4 – İşvereniniz ve hangi iş / pozisyon için başvurduğunuz hakkında fikriniz olsun

İnternet çağında yaşıyoruz malum. Google amca sayesinde pek çok kişi / kuruluş hakkında ufak tefekte olsa bilgi sahibi olma şansınız bulunuyor. İş görüşmesine gitmeden önce mutlaka araştırma yapın. Özellikle konuşmalarınız sırasında belirli noktalara vurgu yapmak iş görüşmesinde sizlere artı puan kazandırabilecek unsurlardan sadece biri.

5 – Eksik yönlerinizi pazarlamayın

Bir çok kişinin yaptığı bir hata da hazırlanan CV’de fazladan bir kaç ekleme bulunmasıdır. Takdir edersiniz ki olası konular ile alakalı bir soru sorulduğunda cevap verememeniz sizin için hiç iyi olmayacağı gibi bu ana kadar kazandığınız tüm puanları hanenizden silebilir. Örneğin İngilizce seviyenizi olduğundan daha iyi bir şekilde yazmış olabilirsiniz, ancak sizler ile İngilizce mülakat yapmak istediklerinde bu durum ortaya çıkarsa iş görüşmeniz için hiç iyi olmayacaktır.

6 – Soru sormaktan çekinmeyin 

Bir konu hakkında soru sormak, konuyla ilgili bilgilenmek istediğinizi ve merakınız olduğunu gösterecektir. Size ” Sormak istediğiniz birşey var mı? ” diye sorulduğunda asla ” Yok ” cevabı vermeyin.

7 – Giyiminizle önyargıları yıkın

Belki bir çok yer okumuşsunuzdur, insanlar birbirlerini gördükleri ilk birkaç saniye içerisinde belirli önyargılara kapılabiliyorlar. Ortama uygun giyinmeniz bu aşamada oluşabilecek dezavantajları ortadan kaldıracaktır.

8 – Beden dilinizi ölçülü ve doğru kullanın

Belki de iş görüşmeleri sırasında en fazla yapılan hata olarak bunu sayabiliriz. Herkes bir şekilde iş görüşmesine gitmeden önce beden dili ile ilgili bir şeyler okumuştur, okuyacaktır. Ancak unutmayın ki sizin gibi bir çok kişi ile görüşülüyor ve dahası iş görüşmesi yaptığınız insanlar çoğunlukla bunun eğitimini alıyor.

9 – Hitap şekliniz ve konuşma tarzınıza azami özen gösterin

İş görüşmenizde en büyük puanlardan bir tanesini kazandıracak olan durum budur belkide. Unutmayın ki hitap, düşüncelerinizi ifade etme tarzınız kişiliğiniz ve modernliğiniz ile ilgili fikir verecektir. Karşınızdaki insanın yaşı, pozisyonu ya da görünüşüne bakmadan ” Siz ” diye hitap edin.

Umarız iş görüşmesi sırasında fayda sağlayacak ipuçları verebilmişizdir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*