Hızlı Diyet Nedir?

Hızlı diyetler halk arasında farklı yorumları da beraberinde getirse de bilimsel anlamda bakıldığında; enerji bakımından az kalorili besin maddelerinin tüketildiği daha fazla spor yapılan (egzersiz) diyetlerdir. Hızlı diyet yapan kişilere, uzmanlar genellikle karbonhidrat içeren besinleri yasaklar. Bunun yerine daha çok sebze ve meyve ağırlıklı besinlerin tüketilmesi önerilirken gün içerisinde bol bol su tüketilmesi de gereklidir.

Hızlı diyet gibi adı üzerinde çabuk gerçekleşen diyetlerin ömrü uzun olmaz. Bunun nedeni vücut dengesidir ve hızlı diyetler büyük çoğunlukla 1-2 haftalık periyotlarca sürdürülür.

Hızlı diyetlerin kilo vermeye büyük katkısı olmasına karşın, bünyesi kaldırmayan daha doğrusu sağlık durumu el vermeyen kişilerin yapması önerilmemektedir. Hızlı diyetin yanı sıra, çabuk kilo kaybı sağlayan şok diyetler de vardır. Şok diyetler çok tercih edilen bir tür olmamasına karşın 3 günden fazla uygulandığında kalıcı sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilir.

Hızlı diyeti uygulayan bireyler, spor zamanlarını verimli değerlendirmeyi öğrenmenin yanında belli bir programa göre hareket etmelidir. Vücudun yeteri düzeyde dinlendirilememesi ciddi kas ve enerji kaybına yol açar ve bu durum sağlık durumunuzun negatif yönde yol almasına imkan sağlar.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hızlı Diyet Nedir? için yorumda bulun

    Hızlı Diyet Nedir? için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hızlı Diyet Nedir? için ilk yorumu yapabilirsin.