Hangi Bankada Hesabınız Olduğunu Kolayca Öğrenin

Bankalar küçük ve büyük çeşitli yatırımların sürekli olarak değerlenmekte olduğu, nakit para hesaplarının yine vadelere bağlanmayarak rahatlıkla tutulabildiği, likit kaynak finansmanında kredi yöntemleri beraberinde müşterilerinin yanında bulunan bir çeşit finansör olarak bilinmektedir. Yine bankalarda açılan çeşitli hesaplar bazı nedenlerden dolayı hareketsiz kalıp yine hesabın sahiplerine çeşitli zararlar verebilmektedir. Bankaların açılan hesaplardan yine üç aylık, aylık veya yıllık şekillerinde tahsil etmekte olduğu hesap işletim ücretleri ve hesapta hareket olmasa dahi yine mevcut olan bakiye üstünden gereken kesintileri alarak müşteri hesabına kayıt etmektedir. Yine eğer ki hesap içerisinde para yok ise borç kaydı da yapılıp ilerleyen dönemlerde yine haciz yoluna dahi gidip alacağını alabilmektedir.

Zaman Aşımı Süresi

Bu zaman aşımı süresi uygulama içerisinde 10 sene hareketsiz bulunan hesaplar açısından kabul edildi ve yine bu sürenin dolması ile beraber zaman aşımı da sona ermektedir fakat bunun daha öncelerinde ilana çıkarak hesap sahiplerine de çeşitli duyurular yapılabilmektedir. Yine hesap sahipleri bahsi geçen bu hesaplarının bulunmakta olduğu banka şubelerine gidip kimlikleri ile başvurduklarında diledikleri işlemi istedikleri gibi yapabilirler. Diğer hesaplar ise yine bu tasarruf mevduat sigorta fonuna devredilip kapatılmaktadır. Hangi banka içerisinde hesabınızın bulunduğunu görebilmeniz açısından hatırladığınız bankanın şubesini arayıp da bilgi alabilmeniz mümkündür. Yine kredi kayıt bürosunun da risk raporları banka hesap bilgilerine ulaşılabilecek farklı bir çeşit yöntem olmaktadır. Türkiye banka birliği tarafınca da mayıs ayı sonuna kadar ki tam 9 – 10 senelik zaman aşımı içerisine girmekte olan hesaplar görülebilecek olarak hesap içerisinde bakiye bulunmayanlar belirlenememektedir.

Hangi Yöntemler İle Hesap Öğrenilebilir?

Yine özetleyecek olursak eğer bankalarda tutulmakta olan veya unutulan hesaplar üç yöntem sayesinde öğrenilebiliyor;

Dediğimiz gibi hangi bankada hesabım var nasıl öğrenebilirim? diyorsanız , Banka şubesi aranarak öğrenilebiliyor, ATM’lerde parola hatırlanmakta ise kontrolü gerçekleştirilebiliyor, Kredi kartı var ise yine aynı modelle kontrolü gerçekleştirilebiliyor, Türkiye bankalar birliği de zaman aşımına uğrayıp hesapları ilan etmektedir ve internet üstünden sağlanıp hesap kontrolleri gerçekleştirilebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*