Hamilelikte Mide Bulantısı Ne Zaman Geçer?

Gebelik döneminde kadınların en çok etkilendiği şeylerden birisi de şüphesiz mide bulantısıdır. Hamilelikte mide bulantısı ne zaman geçer sorusunun maalesef net bir zamanı yoktur. Çünkü bu durum bilim insanları tarafından net bir şekilde açıklanamamaktadır. Sadece varsayımlar üzerinden gidilmekte olup, mide bulantısı hissinin hormonsal ve fiziksel değişimlere bağlı olduğu düşünülmektedir.

Hamilelik döneminde bulantılar genelde gebelikten 2.5 ay sonra başlar. Sürekli bulantı dolayısıyla iştahsızlık ve kusma olursa, mutlaka hekiminizle görüşmeniz gerekmektedir. Çünkü artık iki can taşıyorsunuz ve yetersiz beslenme sebebiyle başta siz sonra bebeğiniz zarar görebilir. Genelde 4. Ayını dolduran gebeliklerde bulantı sorunu görülmez fakat ara ara ortaya çıkabilir. Bazı kadınlarda ise çocuk doğana kadar bulantı maalesef devam eder.
Bu süreç içerisinde kokulara karşı hassasiyet oluşabilir. Yiyeceklerden tiksinme, kokulara aşırı tepki verme, sinir ve stres gibi durumlarda mutlaka hanımınıza destek olmalısınız. Çünkü tüm bu değişiklikler kendi isteğiyle değil, hormonsal değişimler dolayısıyla ortaya çıkmaktadır. Aynı şekilde halk arasında aşerme olarak bilinen, mevsimi olmayan yiyecekleri canın çekme durumu da hormonsaldır. Anlık belirtiler olup, kısa süre sonra geçebilir.

B12 Vitamin Eksikliği Mide Bulantısı Yapar mı ?

B12, tüm doktorlar tarafından yıllardan beri vurgulanan önemli bir vitamin çeşididir. Eksikliğinde hatırlayamama, geçici hafıza kaybı ve hatta Alzheimer hastalığına taban hazırlama şeklinde belirtiler göstermektedir. B12 eksikliğinde bütün vücut yavaş yavaş etkilenmeye başlar ve hücre yapınız bozulur.

Bunların neticesinde kansızlık, anemi gibi önemli kan hastalıkları ortaya çıkarken, tüm sindirim sisteminiz etkilenebilir. Sindirim sistemleri arasında şüphesiz ilk organ olarak akla mide gelir. Çünkü yiyecekler ve içecekler doğrudan midenizle temas eder ve belirli evrelerden geçtikten sonra bağırsaklara aktarılır.

Mide, yapısı gereği doğallığa yatkın ve hassastır. Stabil bir biçimde çalışması için belirli enzimlere, minerallere ve vitaminlere ihtiyaç duyar. Hâliyle B12 vitamini eksildiğinde, mide bulantısı gibi belirtilerle karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden düzenli olarak her 3 ayda bir ya da 6 ayda bir vücudunuzun sağlığı için check-up adı verilen genel sağlık testleri uygulatın. Böylece farklı bir rahatsızlığınız var ise erken teşhis imkânı yakalayabilir, herhangi bir rahatsızlığınız olmaması için de önlemler alarak yaşam kalitenizden ödün vermemiş olursunuz.

Hamilelikte Mide Bulantısının Sebebi Nedir?

Hamilelik durumu anne olmanın sevincinin yanında bir sürü de sıkıntıyı beraberinde getirebilmektedir. Anne adayları hamilelik dönemlerinde yaşadıkları hormonal değişiklikler nedeniyle baş ağrısı, mide bulantısı ve sindirim sisteminde oluşan dengesizlikler gibi birçok rahatsızlığı yaşayabilir. Böyle durumlarda anne adaylarının kendilerine sordukları “Nasıl doğuracağım ben bu çocuğu, bebeğim normal şekilde doğacak mı?” gibi sorular da kendilerini daha çok strese sokmaktadır, bu yüzden de kaygı bozuklukları da yaşayabilmektedirler.

Hamilelikte Mide Bulantısının Temel Sebebi: Östrojen Hormonu

Bu tür meydana gelen kaygı bozuklukları hamileliğin üçüncü ayına kadar sürebilmektedir ve Op. Dr. Nagihan Güler’in yaptığı açıklamaya göre 3. ayın sonunda bu tür kaygıların neredeyse hepsi büyük ölçüde azalmaktadır ve anne adayları rahatlamaktadır. Ayrıca hamile kişilerde oluşan genel bir sorun olan kabızlığa da değinen Dr. Güler anne adaylarının yaşadıkları sıkıntıları şu şekilde dile getirdi: “Kabızlık problemlerinin artması bağırsak kasılmalarını durdurmaktadır. Bir diğeri ise hamilelik sebebiyle üretilen östrojen ve progesteron hormonlarının salgılanması sebebiyle bağırsakta anestezik bir etki yaratmaktadır. Anne adaylarında sistemli bir şekilde mide bulantısı şikayetleri meydana gelmemektedir. Bazı anne adaylarında günlük kusma şikayetleri olabildiği gibi bazı anne adaylarında hamilelik süresince kusma şikayeti görülmeyebilir. Hamileliğin 3. ayının sonunda bu belirtiler ortadan kalkar. Bu belirtiler kalkana kadar hamileler yataklarından kalkarken yavaş hareket etmeye özen göstermeliler.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*