Hamile İken Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Anne adayları için en çok merak edilen sorulardır aslında hamilelikte neler yapılmalı yada yapılmamalıdır. Hayatımızın en anlamlı şeyi çocuklarımızdır bizler bu dünyaya yeni canlar getirmek için yüce yaratıcı tarafından yaratılmış kutsal kadınlarız dünyaya getireceğimiz yeni canlar bu dünya için ne kadar değerli ve önemlidir bilemeyiz ama onlar bizim asıl dünyamız dırlar bebekler dünya ile olan ilk tanışmalarını anne karnında iken olur, onun yaşam tarzı, yeme içmesi, sporsal faaliyetleri, beslenmesi ve hatta piskolojik durumu dahi anne karnındaki çocukları etkilemektedir.  Fetüs dönemi zorlu bir o kadar da tehlikeli bir süreçtir bu dönemde yapılacak olan yanlışlıklar düşük olmasına yada çocuğun gelecekte bundan etkilenmesine neden olmaktadır. Bugün ki yazı dizimizde sizlere hamilelik döneminde yapılması ve yapılmaması gerekenlerle ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Yapılması Gerekenler

Gıda takviyesi : Hamilelik döneminde anne adaylarının daha fazla enerjiye ihtiyaçları olduğu için gıda takviyesi ve ek gıdalar ile kendini desteklemesi en fazla 300 kaloriye kadar ek gıda alması gereklidir.

Sıvı Tüketimi: Hamilelik döneminde kabızlık çok fazla yaşandığı için bolca sıvı tüketmeniz önerilmektedir.

Lifli Besin Tüketimi: Hamilelik döneminizde yağlı besinler tüketmekten kaçınarak daha çok lif ağırlıklı besinlere yönelmeniz önerilmektedir.

Folik Asit: Folik asit düşük yapma olasılığını azalttığı gibi bebeğinizin zihinsel gelişiminede katkı sağlamaktadır. Folik asit ‘i ıspanak, semiz otu, tere, maydanoz, roka v.b yeşil yapraklı sebzelerden alabileceğiniz gibi tahıllı ve yumurtalı besinlerden de temin edebilirsiniz.

İç Çamaşır Kullanımı : Bu süreçte kullanacağınız iç çamaşırlarınızın pamuklu ve hava alan çamaşırlar olduğundan emin olunuz ayrıca göğüsleriniz için çok sıkmayan daha rahat olan sutyenler kullanarak hem süt kanallarınıza baskı uygulamamış olursunuz hemde fizyolojik olarak daha rahat edeceksinizdir.

Dengeli Spor ve Egzersiz: Hamilelik süresince spor ve egzersizlerden kesinlikle uzak durmayınız her fırsatta spor ve egzersiz hareketleri yapınız ayrıca bol bol yürüyüşlere çıkınız.

Cilt Bakımı: Bu dönemde alacağınız kilolar nedeniyle meme, kalça, karın ve basen bölgelerinizde çatlaklar oluşacak  ve kurumalar meydana gelecektir bunun için nemlendirici krem kullanmanızda büyük fayda olacaktır.

Sırt Ağrıları: Fazla ağırlık nedeniyle omurgaya fazla yük binmekte olup bundan dolayı çok fazla sırt ağrıları ile karşı karşıya gelinmektedir. Bunun için yapılması gereken en kolay uygulama sert bir yerde uyuyup istirahat etmek olacaktır.

Düzenli Uyku: Hamile iken düzenli uyumanız gerekmekte olup bunun için ılık bir duş ve uyku öncesi bir bardak ılık süt içilmesi önerilmektedir.

Yapılmaması Gerekenler

Alkol ve Sigara : Hamilelik döneminde alkol ve sigara kullanımına  kesinlikle ara verilmesi gerekmektedir. Alkol ve sigara vücudunuzdaki kalsiyum ‘ u da etkilediği için erken doğum ve düşük yapma olasılığını arttırmaktadır.

Kilo Kaybı: Hamile iken diyet ve kilo vermek amacıyla yapılan sporlar bebeğinizin gelişmesine engel olabilir.

Sırt Üstü Yatmak: Spor yaparken yahut gece yatarken çok fazla sırt üstü yatmamaya gayret gösteriniz.

Sıcak Ortamlar: Sıcak ortamlarda fazla bulunmayınız Banyo, Hamam, Sauna gibi alanlara dikkat ediniz, sıcak yaz günlerinde vücudunuzun çok fazla su kaybedeceği için çok fazla su tüketiniz.

Vücut Hareketleri: Yaptığınız sporlarda olsun yada günlük yaşantınızda ani hareketler yapmayınız özellik zıplamak gibi şeylerden kaçınınız.

Spor: Ağır sporsal faaliyetlerden kaçınınız hamilelik süresince daha kolay sporlara yöneliniz.

Ayakta Durmak: Fazla ayakta durmak yorgunluğa neden olacağı gibi tansiyonunuzun da düşmesine sebep olabilir.

Vücudunuzu ve Beyninizi Zorlamayın: Ağır eşyalar kaldırmayın üzülmeyin ve fazla düşünmeyin eğer bunları gerçekteleştiremiyor iseniz bulunduğunuz ortamı değiştiriniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*