Hamile Giyiminde Merak Edilen 9 Soru

Merhaba dün sizlerle  ” Hamilelikte Giyimin 10 Püf Noktası”  yazımızı paylaşmıştık. 

Hamileliğinle birlikte göbeğin büyüdü, ayakların şişti, vücudun hormonlara yenik düştü ve fiziksel görünümün gitgide değişti. Haliyle durdurulamaz değişimler yaşadığın bu dönemde giyimini nasıl şekillendireceğini merak ediyorsun. Telaşa gerek yok, bu yazımızda anne adaylarının en çok merak ettikleri ile 9 soruda hamile giyiminden bahsettik.

1- Anne adaylarının en popüler sorularından: Hamile kıyafetleri kaçıncı ayda giyilir?

Hamilelik haberini alır almaz, hamile giyim mağazalarını talan etmek istediğini tahmin ediyoruz. Ancak biraz beklemende fayda var. Çünkü bu süreçte vücudun çok hızlı değişim gösterecek ve aldığın kıyafetlerin yalnız bir kez giyilme sonunda dolapta unutulmaya terk edilmesi mümkün.

4 aylık süreçten sonra hamile kıyafetleri almaya başlayabilirsin ve muhtemelen bu süreçte aldığın kıyafetleri hamileliğinin sonuna kadar kullanabilirsin.

2- Hamile kıyafetlerinde bedeni nasıl seçmelisin?

Kadınlar eskiden hamilelik dönemlerinde genelde kendilerine oldukça bol gelen, büyük beden kıyafetleri tercih ediyorlardı. Ancak artık hamile giyim dünyası gitgide gelişti ve sen “Hangi bedeni almalıyım?” sorularıyla kendini boğmadan, rahat rahat alışveriş yapabil diye hamile kıyafetleri artık hamile kalmadan önceki bedenin neyse, o bedene göre tasarlanıyor.

Yani eğer hamile kalmadan önce bedenin 36 ise hamile giyim mağazasından alacağın bir hamile elbisesi de 36 beden olacak. Yalnızca göbek ve bel kısmı daha çıkıntılı ve seni sıkmayacak şekilde tasarlanmış olacak.

3- Hamile giyimi için hangi kumaş türlerini tercih etmelisin?

Hamilelik döneminde vücudunun ısısı, normal dönemine göre 1-2 derece daha yüksek olur. Bu durum da daha seri terlemene neden olacaktır. Bu nedenle kıyafet seçiminde mümkün olduğunca sentetik ve polyester kumaşlardan kaçınmalısın. Pamuk, keten ve viskon gibi kumaşları tercih etmende fayda var. Çünkü bu kumaşlar doğal bir malzemeden üretildiği için hem terlemeni aza indirir ve teri çeker, hem de cildine zarar vermez.

4- Hamilelikte kot pantolon giyebilir misin? Hamile pantolonu seçimini nasıl yapmalısın?

Elbette kot pantolon giyebilirsin. Ancak tabii ki dar pantolonlardan kaçınman gerekir. Hamile pantolonu seçiminde de hamilelikten önceki bedenine göre seçim yapabilirsin. Zaten hamile pantolonlarının bel ve göbek kısmında genellikle viskon kumaştan yapılan ve göbeğini kavrayacak bir çıkıntı yapılır. Bu sayede göbeğini ve belini sıkmadan, rahatça pantolon giyebilirsin. Pantolonla benzerlik gösteren ve çok tercih edilen hamile taytı, hamile salopet ve hamile tulumu da sana rahatlık ve şıklık sağlayacak ürünlerden.

5- Hamilelikte elbise seçimin nasıl olmalı?

Hamilelik döneminde sana en büyük rahatlığı verecek kıyafetler hiç şüphesiz elbiselerdir. Hele ki hamileliğin yaz aylarına denk geldiyse, hamile elbiseleri kurtarıcın olacak. Bu noktada anne adaylarının en tercih ettiği elbiseler, uzun hamile elbiseleri. Bu elbiseleri tiril tiril, rahat ve bol elbiseler içerisinden seçebileceğin gibi, vücudunu saran triko elbiseleri de tercih edebilirsin. Hep bol giyinmek zorunda değilsin, bırak göbeğin kendini belli etsin.

6- Hamile iç giyim ürünlerinde nelere dikkat etmen gerekir?

Göbeğinle birlikte en büyük değişimi gösteren uzvun, muhakkak göğüslerin olacak. Göğüslerin bu süreçte büyüyecek ve hassaslaşacak. Bu nedenle göğüslerini sıkıştırmayacak, desteksiz sütyenler seçmen yararına. Bunun için üretilmiş hamile sütyenleri var. Bunlardan kullanabilir ya da emzirme sütyenleri bile tercih edebilirsin.

Külot seçimin ise pamuklu ve hava alan ürünler içerisinde olmalı. Hamileler için özel tasarlanmış, göbek kısmı da olan hamile külotlarını kullanmak senin için rahat olabilir.

7- Hamile korsesi zararlı mı?

Hamilelikte korse kullanımı tartışmalı bir konu. Daha ince görünmek ve sıkılaştırmak amacı ile kullanılan her türlü korsenin kullanımından uzak durmalısın. Böylesi bir hamile korsesi, bebeği sıkıştırarak olumsuz durumlara neden olur. Ancak hamileliğinde fazla kilo almış veya çoğul gebelik yaşayan anne adayları için üretilmiş, yalnızca toparlayıcı ve bel, kasık ağrılarını aza indirmek üzere tasarlanmış hamile korsesi de var. Eğer böyle bir durum yaşıyorsan, doktoruna danışarak bu korseleri kullanıp kullanamayacağını öğrenebilirsin.

8- Şişen ayakların için nasıl ayakkabılar tercih etmelisin?

Göbek ve göğüslerden sonraki en büyük problemin, durmadan şişen ayakların olsa gerek. Bu nedenle ayakkabı seçimini nasıl yapman gerektiğini merak ettiğini biliyoruz. Hamile ayakkabısı seçerken, mevcut ayak numarandan 1 numara büyük bir ayakkabı tercih edebilirsin. Bu sayede ayakların şiştiğinde, ayakkabıdan kendini yırtarcasına çıkmaya çalışmayacaktır. Ayrıca mümkün olduğunca hava alan ve kalın tabanlı ayakkabılar seçmelisin. Topuklu ayakkabılardan ise özellikle hamileliğinin 4. ayından sonra uzak durman gerekir.

9- Hamile olman mayo ve bikini giymene engel mi?

Kesinlikle değil! Yüzmen için herhangi bir sağlık sorunun yoksa, kendini sulara atabilirsin. Hamileler için özel üretilmiş hamile mayosu ve tankini modelleri kendini rahat hissetmen için sana gerekli kolaylığı sağlayacaktır. Hamile mayosu da aynı diğer giyim ürünleri gibi göbeğini sıkmayacak ve göğüslerini taşıyabilecek şekilde üretilmiştir.

Tankini denen mayo çeşidi ise üzeri bir atlet gibi olan, alt kısmı ise şortlu veya etekli şekilde üretilmiş bir mayo şeklidir. Eğer göbeğin ve fazla kilolarından rahatsızsan bu ürünleri seçebilirsin. Ama özellikle hamileliğin ilk dönemlerinde bikini giymemek için de hiçbir sebebin yok, kimseden çekinme! Yalnızca göğüslerini destekleyebilecek rahat bikinilerden seçtiğinden emin ol.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Hamile Giyiminde Merak Edilen 9 Soru için yorumda bulun

    Hamile Giyiminde Merak Edilen 9 Soru için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Hamile Giyiminde Merak Edilen 9 Soru için ilk yorumu yapabilirsin.