Hafızayı Güçlendiren Besinler Nelerdir ?

Gün içerisinde yaşanan stres ve endişelere bağlı olarak hafıza zayıflığı sorunu ortaya çıkmaktadır. Yoğun iş ve eğitim hayatı stres faktörünü tetiklerken beslenmenize dikkat ederek hafızanızı güçlendirebilirsiniz.

Yer Fıstığı

Her gün bir avuç yer fıstığı tüketmenin hafıza güçlendirme ve beyin gelişimi üzerinde olumlu etkisi bulunmaktadır. Bol miktarda kolin içeren yer fıstığı, beyinde bulunan nörotransmitterleri beslemektedir.

Ananas

Vitamin ve mineraller açısından zengin olan ananas, ayrıca antioksidan içermektedir. Uzmanlar uzun ezberler yapmadan önce ananas tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Günde 2 dilim ananas tüketmek hafızayı güçlendirmek için önemli.

Kara Üzüm

Kan yapan ve vücudun demir ihtiyacını karşılayan kara üzüm günde bir avuç tüketildiğinde hafıza üzerinde olumlu etki yapmaktadır. Amerika’da yapılan bir araştırmada unutkanlık sorunu olan kişilere düzenli olarak kara üzüm suyu içirildiğinde hafıza testlerinde yükselme olduğu görüşmüştür. Ayrıca üzümün problem çözme yeteneğini geliştiren dopamin salgıladığı biliyor.

Yaban Mersini

Genel olarak kırmızı ve maviye dönük rengi olan meyvelerin hafızaya olumlu etkisi olduğu biliniyor. Bunlar arasında yer alan yaban mersini içerdiği zengin polifenol ile beyin hücrelerinin gelişimini desteklemektedir.

Balık ve Ceviz

Bol miktarda omega 3-6 yağ asitleri içeren ceviz hafıza ve beyin gelişimi için çok önemli bir besindir. Günlük olarak tüketilmesi gereken ceviz unutkanlığı önler. Aynı şekilde mevsimine uygun olarak tüketilen balık beynin çalışması için gerekli yağ asitleri içermesi açısından hafızayı güçlendirmek için gerekli besinler arasındadır. Haftada mutlaka 2 kere balık tüketilmelidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*