geç yatmanın zararları

Geç Saatlerde Uyumanın Zararları

Posted on

Geç saatlerde uyumanın / geç yatmanın zararları üzerine birçok farklı araştırma bulunuyor. Sonuçlar birbirleriyle benzer düzeyde korkulacak çok bir şey yok ama düzenli bir uykuya göre dezavantajları olduğu da ortada.

Gelişen teknoloji, iş saatlerinin uzaması, trafik ve kendimize ayırabildiğimiz zamanın artık çok daha kısıtlı olması gece uyuma saatlerini de ister istemez değiştirdi. Bunun yanı sıra daha rahat konsantre olabildiği için gece saatlerinde çalışmayı tercih edenlerin sayısı da hiç de az değil. Hatta zeki insanların diğerlerine göre yatağa daha geç saatte gittiğini ortaya koyan araştırmalar da söz konusu. Peki geç saatlerde uyumak biyolojik olarak vücudumuza ne yapıyor?

geç saatlerde uyumanın zararlarıGeç Yatmanın Zararları

Araştırmalar düzensiz uykunun kalp rahatsızlıkları, obezite, diyabet ve kanserle bağlantılı olabileceğini orta koyuyor. Uykunuzu almamış olmanız ayrıca fiziksel kuvvetinizi ve ruhsal durumunuzu da olumsuz yönde etkileyebilir. Bana bir şey olmaz, benim vücudum kuvvetli diye düşünmeyin, zararların çoğu uzun vadede kendisini gösteriyor.

Gece Geç Yatmak Kilo Aldırır Mı?

Geç saatlerde uyumanın zararları arasında obezite ilk sıralarda yer alıyor. Uzmanlara göre gece geç saatte yatmak obeziteye davetiye çıkartıyor. Bu sonucun ortaya çıkmasında gece saatlerinde yenilen atıştırmalıklar da oldukça etkili.  Uyku azalınca yemek tüketimi artıyor ve alınan kalori yükseliyor. Geç uyuyanların obezite eğilimi yüzde 72’e kadar artabiliyor. Gece uyanık kalındığında yeme ihtiyacınızın hissedilmesi kaçınılmaz bir durum ve bu da geç saatlerde uyuyan insanların karbonhidratlı yiyeceklere yönelmesine neden olur.

Geç Yatmak Yaşlandırır Mı?

Az uyumak hızlı yaşlanmayı tetikliyor, ciltte ve iç organlardaki yaşlanmayı hızlandırıyor. Unutmayın ki vücudumuz 23.00 ve 04.00 saatleri arasında kendisini adeta bakıma alarak, yeniliyor. Bu saatlerin ne kadarını uykuda geçirirsek sağlığımız için o kadar faydalı.

Geç Uyumak Hayatı Nasıl Etkiler?

Ayrıca uyku düzeni ihmal edildiğinde sabah saatlerinde maksimum verimi alabilmek zorlaşıyor. Dikkat ve konsantrasyon düşebiliyor ve az uyuyan kişi daha sinirli,daha kaygılı bir ruh haline bürünebiliyor.

İdeal Uyku Saatleri

Farklı kriterleri göz önünde bulundurarak yapılan araştırmalar ortalama olarak gece 00.00 ile sabah 07.00 arasının uyku için en ideal saat aralığı olduğunu gösteriyor. Fazla uyumak da az uyumak da son derece zararlı ideal uyku saati ise günde 7 saat. Daha sağlıklı ve uzun ömürlü bir hayat için uzmanların önerdiği uyku saatlerine uymanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir