Evlilik Teklifi İçin Yüzük Nasıl Seçilmeli?

1134

Evlilik teklifi yüzüğü alırken nelere dikkat edilmeli?

“Evlilik teklif edilirken nasıl bir yüzük almalı?” sorusu çoğumuzun hayatta en az bir karşısına gelmiştir. Evlilik teklifi yüzüğü bir ömür boyunca eşinizin parmağında kalacağı doğru bir seçim yapmanız çok önemli. Sonuçta hayatınızın en büyük kararlarından birini verdiniz ve her şeyin kusursuz olmasını istiyorsunuz ve evlilik teklifi ritüelinin en önemli kısmı ise elbette yüzük seçimi. Yüzük modellerini incelemeden önce bütçenizi belirlemek ve tek taş yüzükler, pırlanta kaliteleri hakkında bilgi sahibi olmak kuyumcuda işinizi oldukça kolaylaştırabilir ve doğru modeli seçmenize yardımcı olabilir.

Evlilik teklifi yüzüğü nasıl olmalı?

Tek taş bir yüzük almaya karar verdiğinizde dikkat etmeniz gereken bazı önemli kriterler var. Bunlar kısa taşın büyüklüğü (karat), kesimi (cut), berraklığı (clearity) ve rengi (color) ve sertifikası. Bu kriterler aldığınız taşın değerini belirleyecektir, ayrıca tasarım ve işçilik ücreti de alacağınız yüzüğün fiyatını etkileyecektir. Büyük markaların tek taş yüzüklerinin butik kuyumculara nazaran daha yüksek olmasının sebeplerinden biri de tasarım ücretidir. Ne eşinizin ne de sizin ömür boyu unutmayacağı bu anlamlı yüzüğü alırken ilk olarak sertifikalı olmasına dikkat etmenizi öneriyoruz ayrıca renk değerinin de f-g-h arasında olmasına da özen göstermelisiniz.

Tasarım konusuna gelince uzun yıllar boyunca parmakta kalacağı için trend ve iddialı modeller yerine klasik tasarımlar en makbul ve en çok kabul gören modellerdir. Hiçbir zaman modası geçmeyecek sade ve zarif bir yüzüğü tercih etmeniz müstakbel eşinizi daha çok mutlu edecektir.

Evlilik teklifi yüzüğü kaç karat olmalı?

Alacağınız yüzükteki taşın boyutu önemlidir. Çünkü müstakbel eşinizin ailesi ve arkadaşları her ne kadar inkar edecek olsalar da ilk bu detaya bakacaktır. Ülkemizdeki algı taş büyük hediye değerlidir yönündedir ama yukarıda da belirttiğimiz gibi yüzükteki taşın boyutu yüzüğün fiyatını etkileyen etkenlerden sadece bir tanesidir. 0.30 – 0.40 karat arası pırlanta tek tak yüzükler genel olarak çok sık tercih edilir ve bu banttaki yüzükler orta bütçeli kişiler için adeta standarttır. Bu banttaki yüzükler beklentileri az çok karşılayacaktır ama yine de yakın çevreden aldığınız yüzüğe büyük övgüler almak istiyorsanız kesenin ağzını biraz daha açmanız 0.50 karatın üzerine çıkmanız gerekebilir. Evlilik sürecinde zaten büyük masraflara gireceğiniz için bu aşamada sembolik bir hediye için bütçenizi çok fazla aşmanın da bir anlamı yok. Zaten evlilik teklif edeceğiniz kişi cevabını tek taşın büyüklüğüne göre verecekse evlilik teklifi kararınızı yeniden gözden geçirmeniz gerekir.

Evlilik teklifi yüzüğü tek taş mı olmalı?

Genel olarak evlilik yüzükleri tek taş olsa da herkes pırlantadan hoşlanmayabilir. Aile yadigarı bir yüzükle evlilik teklif etmek manevi yönden çok daha anlamlı ve çok daha değerlidir. Evlilik teklifi yüzüğü için tek taş dışında bir alternatif arayanlar yakut, zümrüt gibi diğer değerli taşlarla süslenmiş yüzüklere yönelebilir. Ayrıca bu konuda yaratıcılığınızı da ön plana çıkarabilirsiniz. Sizin için anlamlı olan bir sembolü göz önünde bulundurarak özel olarak tasarlatacağınız bir yüzük ya da bizzat kendinizin yapacağı bir yüzük bazen milyonlar harcayarak alacağınız en nadide yüzüklerden daha etkili olabilir. Burada işin sırrı biraz da müstakbel eşinizi iyi tanımaktan geçiyor. Onun beğenilerini ön planda tuttuğunuzda en doğru yüzüğü seçeceğinizden hiç süpheniz olmasın.

Evlilik teklifi yüzüğü modelleri

Kuyumcuya gitmeden önce fikir edinebilmeniz için ideal tek taş yüzük modellerini sizin için seçtik.

Yorumları Görüntüle

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir