Ev Dekorasyonunda Yapılan 5 Yanlış

Posted on

Ev dekorasyonunda yapılan yanlışlar çok daha zevkli ve keyifle döşenmiş bir yaşam alanı yerine sıkıcı ve boğucu bir alanda yaşamak zorunda kalmanıza neden olabilir. Bu yazımızda sizlere evimizi dekore ederken yaptığımız yanlışlardan ve bu yanlışların sonuçlarından bahsedeceğiz. Satır aralarında elbette evinizi güzelleştirebileceğiniz ipuçları da bulunuyor. Ev dekorasyonunda yapılan hataları inceleyerek siz de “Bir ev nasıl dekore edilemelidir?” sorusuna yanıt bulabilirsiniz. Bakalım bu yanlışlar size tanıdık gelecek mi?

Ev Dekorasyonundaki Yanlışlar
Gelişi Güzel Yapılan Mobilya Alışverişi

Mobilya seçimi yaparken yerleştireceğiniz mekânın büyüklüğünü ve odanın planını dikkate almazsanız yapılan mobilya alışverişleri genellikle hayal kırıklığı ile sonuçlanır. Mağazanın spot ışıkları altında birçok koltuk takımını beğeniyoruz. Fakat sonrasında odanın planına uymadığı için pişmanlıklar yaşıyoruz. Bunun önüne geçmek için; odanın taslak planını çizdikten sonra alışverişe çıkmanız gerekir. İstediğiniz koltuğun ölçülerini de hesaba katmayı unutmayın.

Avize
Yanlış Aydınlatma Tercihi

Doğru aydınlatma hakkında söylenecek çok söz var elbette. Fakat işin aslı, aydınlatmanın sadece dekor amaçlı kullanmamak gerektiğidir. Dekore ettiğimiz alanın homojen bir şekilde aydınlanması gerekir. Bunun için gün ışığından maksimum derecede faydalanmak esastır. Fakat bazen durumlar istediğimiz gibi gitmez ve gün ışığından yeterince faydalanamayız. Bu tarz durumlarda da devreye ışık kaynakları giriyor. Işık kaynağı seçimi yaparken;
• Gün ışığına en yakın renk olmasına,
• Işık yoğunluğunun ayarlanabilir olmasına dikkat etmek gerekir.

Yanlış Renk Kullanımı

Tekdüze bir mekânda kim yaşamak ister ki? Dekore edilen alanda birden fazla renk ve doku kullanımı o alanın, dolu dolu ve enerjik görünmesini sağlar. Ben dekorasyonda beyazın ağırlıklı olmasını ve mobilya, tablo, aksesuar gibi eşyalarda renk kullanımı seviyorum. Bu şekilde yapılan dekorasyonlarda hem oda olduğundan geniş görünüyor hem de tekdüze görüntüden uzak oluyor.
Dekore edilen alanda en az üç renk kullanımı esastır. Fakat aksesuarlarda kullanılacak renkleri bu üç renkli karıştırmayın. Aksesuarlar bu üç renk kuralına dâhil değildir.
Ancak renk kullanımında aşırıya da kaçırılmamalıdır. Dekore edeceğimiz mekânı dolu dolu ve zengin göstermek isterken karmaşık bir görüntü oluşturmak istemeyiz, öyle değil mi?

Yanlış Aksesuar ve Tablo Seçimi

Ev dekorasyonlarının vazgeçilmezi aksesuarlar ve tablolardır. Bu alanlarda seçenekler de oldukça fazladır. Fakat aksesuar / tablo seçimi yaparken de dikkat edilmesi gereken birçok kural vardır renk uyumu ve mekân büyüklüğü gibi konuları göz önünde bulundurarak evinize en uygun olan parçayı seçmeniz esastır.

Dekore Edeceğiniz Mekânı Tanımak Ve İsteklerinizi Belirlemek

Üzücü sonuçlar yaşamamak için dekor alışverişini yapmadan önce mekânı tanımalı ve ne istediğimizi belirlemeliyiz. Aksi halde üzücü sonuçlarla karşılaşabilir ve memnun olmadığımız bir görüntüyle yaşamak zorunda kalabiliriz.
Bu olumsuz sonuçların önüne geçmek için ” Ben ne istiyorum ve benim bir evden beklentim neler? ” sorularını kendinize yöneltmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir