Diyabet Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir

Besinlerden elde edilmiş olan veya karaciğerdeki depolardan kana ulaşan glikoz insülin hormonu yardımı ile hücre içerisine gerir ve oradan enerjiye dönüşür. Diyabet ( şeker hastalığı ) bu insülin hormonunun vücutta yeteri miktarda yada hiç yer almamasından oluşan bir tür rahatsızlıktır.

Diyabet Nedenleri Nelerdir

Vücuttaki insülin eksikliği halinde gıdalardan alınmakta olan glikoz depolanamıyor ve kullamıyordur. Kullanılamayan glikoz kanda birikir ve buda hayatı kaybetmeye sebep olacak nedenlere yol açılır.

Diyabet Belirtileri Nelerdir

1- Sürekli idrara çıkmak

2- Yorgunluk hali

3- Sürekli ve fazla susama

4- Yaraların geç iyileşmesi

5- Bir anda kilo kaybetmek.

Bu belirtiler diyabetin gelen belirtileridir. Şeker rahatsızlığında görmede problem, felç, kalp problemleri, idrar yolu enfeksiyonu, mide bulantısı, nefes daralması gibi problemler oluşabilir.

Diyabet Nasıl Tedavi Edilir

Diyabetin tamamen tedavi edilebilmesi için doğru beslenmek gerekmektedir. Bu sebeple önce kandaki şeker oranına göre belirlenecek diyabet diyeti ile tedavi başlar. Fazla olmamak kaydı ile düzenli bir şekilde egzersizler yapılması gerekir. Stres, alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulmalıdır. Diyabeti bulunan insan yaşamının geri kalanını bu duruma göre düzeltmesi gerekir. Bununla birlikte farklı ilaçlar ve insülün takviyesi yapılmaktadır.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Diyabet Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir için yorumda bulun

    Diyabet Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Diyabet Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir için ilk yorumu yapabilirsin.