beyaz-oda

Dar Alanları Geniş Gösterecek Dekorasyon Fikirleri

Posted on

Küçük bir odayı büyük gösterecek olan dekorasyon fikirleri

Küçük odayı dekore etmek oldukça zordur ve sağlam bir dekorasyon bilgisi gerektirir. Kullanılan eşyalarla odayı olduğundan büyükmüş göstermek için çok çeşitli ipuçları vardır. Sonuçta herkes yaşadığı alanın daha ferah ve daha kullanılabilir olmasını ister. Küçük göz aldatmacalarından ışık oyunlarına, renk seçiminden mobilyaların yerleştirilmesine kadar varan bu ipuçlarıyla evinizi olduğundan daha büyük gösterebilirsiniz.

Odayı olduğundan daha geniş göstermek için renkleri nasıl kullanmalıyız?

Siyah renkler odayı olduğundan çok daha dar gösterecektir yani küçük bir odayı daha geniş göstermek istiyorsak açık renklerden faydalanmalıyız. Küçük odalarda koyu renklerin kullanımından kaçınmak gerekir. Çünkü koyu renkli duvarlar ışığı emerek odanın olduğundan daha küçük görünmesine neden olur ve bu kesinlikle bizim istemediğimiz bir durum. Açık renkli hatta parlak duvarlar ışığı yansıtır mekânın derinliğini arttırarak daha genişmiş gibi algılanmasını sağlar.

Evi geniş gösteren boya renkleri;

  • Krem tonları,

  • Açık mavi,

  • Buz mavisi,

  • Açık yeşil,

Beyaz tonlarındaki renkler mekânı olduğundan daha ferah gösterecek ve geniş algısı oluşturacaktır. Bunlara ek olarak kartonpiyerleri ya da alçı duvar süslemelerini duvarı boyadığınız renkten daha açık bir tona boyamalısınız. Açık renge boyadığınızda, duvarlar geriye doğru itiliyormuş gibi bir görüntü oluşur. Bu göz yanılması da odanızı büyük gösterecektir.

Küçük odalarda mobilya seçimi nasıl olmalıdır?

Mobilya seçimini ve odanın düzeni genişlik hissini doğrudan etkiler. Dar mekânları geniş göstermek için en önemli ipucu odanın ortasındaki açıklığı korumaktır. Bu nedenle mobilyaları duvara paralel yerleştirmeniz esastır. Aynı zamanda mobilyalarınızı çok işlevli seçmeniz de daha az eşya almanızı sağlar. Bunlara ek olarak sade çizgilere sahip, fazla süslemesi olmayan mobilyaları tercih etmeniz kabalık görüntüyü engelleyerek odanızı geniş gösterecektir.

Odayı Ferah Gösterecek Aksesuar Seçimleri

Aslında odayı geniş göstermek istiyorsak az aksesuar kullanmalıyız. Çok aksesuar kullanmak kalabalık bir görüntü oluşturacak ve odayı dar gösterecektir. Fakat aynalar bu konuda en büyük yardımcınız olacaktır. Aynalar, ışığı yansıtıp derinlik katarak odanızı ferah ve geniş gösterir. Küçük odalara duvar kâğıtları seçerken ise tıpkı boya kısmında bahsettiğimiz gibi açık renkler seçilmelidir.

Parlak, açık tonlardaki ve mümkün olduğunca desensiz duvar kâğıtları tercih etmeniz dekore edeceğiniz odayı olduğundan çok daha ferah ve geniş gösterecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir