Cilt Lekeleri Neden Oluşur ve Tedavisi Nasıl Olur ?

Cilt lekelerinin oluşumunun başlıca nedeni fazla güneş ışınlarına maruz kalmaktır. Diğer nedenlerine gelecek olursak; hamilelikte kullanılan hormon ilaçları ve doğumsal faktörlerde bu lekelerin oluşma sebebine birer örnektir.

Cilt Lekeleri Çeşitleri;

  •  Güneş ışınlarından dolayı oluşan cilt lekeleri
  •  Melazma gibi (klozma, hamilelik maskesi) şeyleri vücudumuza uygulamak,
  •  Fotoalerjik gibi alerji türleri,
  •  Solar lentigo lekeleri yani yaşlılık lekeleri,
  •  Yaranın iyileşme sonrasında oluşan lekeler,
  •  Çiller,

Güneşe bağlı olarak oluşan cilt lekeleri: Uzun süre güneş ışığının altında kaldığınızdan dolayı oluşan lekelere güneşe bağlı oluşan cilt lekeleri denir. Bunun nedeni ise: cilt kendini korumak ister ve kalınlaşır. Bu da melanin üretimi artar. Artan melanin cilt üzerinde lekelerin oluşmasına sebep olur.

Melazma (Klozma,hamilelik maskesi): Hamilelik zamanlarında oluşan hormon değişiklikleri nedeniyle kullanılan ilaç ve tabletlerden dolayı oluşan lekelerdir. Bunun sonucunda lekeler alın, burun üzeri, dudak üstü, çene ve yanak gibi bölgelerde küçük büyük fark etmeyecek şekilde oluşur.

Fotoalerjik reaksiyonlar: Kullanılan kimi ilaçlar ya da kozmetik ürünlerin cilt üzerinde oluşturduğu lekelere verilen addır.

Solar lentigo: Güneş ışınlarının yaşlı insanlar üzerine daha çok vurmasıyla oluşan lekelere verilen addır. Değişik boyutlarda oluşan bu cilt lekelerin kahverengiden siyaha kadar olan renklerde lekeler vücut üzerinde görülebilir. Lentigo açık tenli insanlarda ve ileri yaşlı insanlarda görülen bir lekedir.

Yara iyileşmesi sonucu oluşan cilt lekeleri: Sivilce,ben ve yanık gibi lekeler iyileşirken ciltte koyu ve kabuklu lekelere sebebiyet verir. Bu lekeler genellikle koyu renkli olan insanlarda görülür. Yanık ve benin iyileşirken kabukları görülür. Fakat sadece bu durum yanık için geçerlidir. Ben tedavi edilmezse balon gibi şiş bir et parçasıdır. Fakat ameliyat ile alınırsa iyileşirken yara oluşturabilir.

Çiller: Doğuştan meydana gelen çiller alın,burun ve çene gibi bölgelerde meydana gelir. Güneşte çok belirgin olan çiller güneşin olmadığı mevsimlerde solup gittiği gözlemlenebilir.

Cilt Lekelerinin Tedavisi

Cildimizde çıkan lekeler günlük hayatta oldukça can sıkıcı bir durumdur. Bazı lekeler ilk başta küçükken yıllar geçtikçe büyüyebilir. Bunlar cilt üzerinde kötü şekilde durduğu için insanın canını sıkabilir. Bu lekelerin tedavisi estetik ameliyatla yapılırsa başarılı sonuçlar gözlemlenebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*