Alzheimer riskini azaltmanın 6 yolu

alzheimer

Yaşlandıkça beynimizin yeni şeyler öğrenme ve eski bilgileri hatırlama performansında düşüş yaşanabilir ve bazı vakalarda bu düşüş Alzheimer hastalığına neden olabilir.

Alzheimer ilerleyen evrelerde fark edildiğinde ne yazık ki günümüzde bile tedavi yöntemleri genellikle başarıya ulaşamıyor. Bu yüzden yaşam boyunca Alzheimer riskini göz önünde bulundurarak bu riski azaltabilecek yöntemleri hayatımıza uygulamalıyız.

Son yıllarda yapılan araştırmaların ardından Alzheimer ve bilişsel düşüş riskini azaltabilecek bazı yöntemlerin olduğu belirlendi.

İşte Alzheimer riskini azaltmanın yolları;

Yediklerinize Dikkat Edin

Doğru bir diyet bilişsel düşüş riskinizi ciddi oranda azaltabilir. US News and World Report ve bilişsel düşüşe yönelik araştırmalara dayalı olarak tasarlanan diyetlerde çilek, zeytinyağı, fındık ve yeşillikler başlıca besinler olarak ön plana çıkıyor.

Nitekim araştırmalarda sağlıklı beslenmenin Alzheimer risklerini en aza indirgemede ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Yaklaşık olarak 1 000 yaşlı üzerinden yapılan bir araştırma sağlıklı bir diyetin Alzheimer riskini derecesine göre yüzde 35 ila yüzde 53 oranında düşürdüğünü gösterdi.

Aktif bir yaşam sürün

Hareketli bir yaşam bedeniniz için olduğu kadar beyniniz için de önemli.  Nitekim US National Institute on Ageing’in yaptığı araştırmalar da egzersizlerin zihinsel düşüş riskini azaltmada önemli bir rol oynadığını ortaya koyuyor.

Stresten uzak durun

Stresli bir hayatın Alzheimer riskini arıttırdığı kanıtlandı. 2009 yılında yapılan bir araştırma stresin bilişsel düşüşü hızlandırdığı görüldü.

Eğer iş gereği ve özel nedenlerle stressiz bir yaşam sürmeniz mümkün değilse solunum egzersizleri, meditasyon, yoga gibi alternatif yöntemler deneyebilirsiniz.

Sağlıklı uyku çok önemli

Yapılan araştırmalar sağlıklı bir uykunun Alzheimer rahatsızlığının önlenmesinde önemli bir rol oynadığını ortaya koyuyor.

Az uyumak vücudunuz için olduğu kadar beyniniz için de büyük riskler yaratıyor.

Sosyal hayatınıza önem verin

Sosyal etkinliklere katılmak sağlığınız için çok önemli. Toplumdan izole, yalnız bir yaşam sürmek Alzheimer ve bilişsel düşüş riskini önemli ölçüde arttırıyor.

Okuyun, oyun oynayın, hayal edin

Okumak, bulmaca çözmek, hafıza oyunları oynamak kısacası beyninizi sürekli çalıştırmak Alzheimer’a yakalanma olasılığınızı düşürüyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*