Akciğer Kanserinin İlk Belirtileri

Akciğer Kanserinin İlk Belirtileri 

Akciğer kanserine en fazla neden olarak gösterilen sigara tüketimidir. Ancak bazı durumlarda hiç sigara kullanmayan kişilerin dahi akciğer kanserine yakalandığı görülür. Akciğerlerdeki doku ile hücrelerin normalden fazla çoğalmaya başlaması ile birlikte akciğer kanseri görülür. Kontrolsüz şekilde büyüme gösteren bu hücreler, etrafında bulunan dokulara da zarar verir. Akciğer kanserinin ilk belirtileri hastada ortaya çıkmaya başlayınca hemen doktora başvurulursa hastalık tedavi edilebilir. Peki akciğer kanserinin ilk belirtileri nelerdir?

Akciğer Kanserinin İlk Belirtileri 

Akciğer Kanserinin Belirtileri

Hastalık, akciğerde bulunduğu yere göre farklılık gösterir. Eğer kitle akciğerin üst kısmına yerleşmiş ise, sinirlere baskı uygulayarak omuzlarda ağrı, göz kapağı düşüklüğü ve ses kısıklığına sebep olur. Ancak bu belirtiler bazı hastalıklarda da ortaya çıktığı için kişiler tarafından pek ciddiye alınmaz. Üst solunum yolu enfeksiyonu, kas iskelet sistemi ağrısı ce akciğer enfeksiyonu da bu şikayetlere yol açabilir. Eğer belirtiler birkaç haftadan uzun sürerse hemen doktora başvurulmalıdır. Akciğer kanserinin en önemli belirtileri arasında şunlar bulunur;

  • Yutma zorluğu
  • Devamlı olarak nefes darlığı ve hırıltılı solunum
  • Ses kısıklığı
  • Geçmek bilmeyen öksürük
  • Göğüs ağrısı
  • Kanlı balgam
  • İştah kaybı

Akciğer kanserinin ilk belirtileri arasında inatçı, geçmek bilmeyen öksürük şikayetleri gelir. Ayrıca baş, kemik ağrıları, yorgunluk ve halsizlik de en fazla bilinen belirtiler arasında yer alır. Özellikle öksürük ile birlikte gelen kanlı balgam da akciğer kanseri hastalarının ¼ kısmında görülür.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Akciğer Kanserinin İlk Belirtileri  Akciğer Kanserinin İlk Belirtileri için yorumda bulun

    Akciğer Kanserinin İlk Belirtileri için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Akciğer Kanserinin İlk Belirtileri için ilk yorumu yapabilirsin.