Kalıcı Parfümlerin Sırrı

Parfüm hem kadınlar hem de erkekler tarafından kullanılan ve oldukça sevilen bir kişisel bakım ürünüdür. Özellikle temizliği çağrıştıran ve güzel kokmamızı sağlayan bu ürün her yaş grubuna ve cinsiyete hatta ve hatta kişisel zevklere göre farklılık kazanmıştır. Buna bağlı olarak da oldukça fazla çeşitlilik geliştirilmiş ve piyasa da kullanıma sunulmuştur. Hepimizin parfümlere ilişkin en önemli beklentisi kalıcılığıdır. Sıktığımız andaki etkisini gün boyu taşımayı beklemiyor olsak da yine de en azından etkisini kaybetmemesi beklenilen bir durumdur. Dışarıda maruz kaldığımız bütün dış çevre faktörlerine rağmen kokumuzun uçup gitmemesi için bizim de yapabileceğimiz şeyler var mıdır peki?

EDP ve EDT Parfüm Arasındaki Fark Nedir?

Öncelikle parfümlerin kalıcılığını belirleyen en önemli unsur parfümün çeşididir. Temelde koku esans miktarına bağlı olarak iki çeşit parfüm vardır. Parfümlerin kalıcılığını da belirleyen en temel unsur budur. Eau De Toilet (EDT) esans miktarı %10 olan yoğunluğu düşük, Eau De Parfum (EDP) ise esans miktarı % 20 lerde olan yoğunluğu fazla olan parfüm türüdür. Günlük kullanımlar için özellikle yaz aylarında hafif olan EDT tercih edilirken, kokumuzun çok daha fazla kalıcı olmasına ihtiyaç duyduğumuz durumlarda EDP parfüm kullanılmalıdır. Parfümler ilk sıkıldığında uç nota olarak adlandırılan alkol kokusuyla birlikte daha ferah bir koku yayar. Devamında 1-2 saat ardından vücut ısısıyla birlikte orta nota denen kısım ortaya çıkar. En son 5-6 saat sonra en kalıcı olan kısım dip notası ortaya çıkmaktadır. Dip notadan fazlaca yararlanmanın parfümün doğru kullanılmasıyla da ilgisi vardır.

Kalıcılığı Arttırmak İçin Parfüm Nasıl Kullanılmalı?

Uzun süre parfüm kokusunun üzerimizde kalabilmesi için bizim de dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. Öncelikle mutlaka duştan çıktıktan sonra nemlendirici sürmeli ve parfümü bu işlemden sonra kullanmalıyız. Nemin kokuyu bedende hapsedici ve uzun süre koruyucu etkisinden faydalanmalıyız. Parfüm kokusunu tekrardan aktivite eden diğer bir unsur ise vücut ısısıdır. Dolayısıyla vücut ısısının daha fazla olduğu noktalara sıkarak parfüm kullanımı etkisini arttıracaktır. Bu noktada parfümü vücudunuzun hangi noktalarına sıktığınız çok önemli Kulak arkası, ense, bileklerin içi ve diz kapağının arkaları en çok bilinen noktalar. Son zamanlarda bu noktalara ek olarak göbek deliği de eklenmiştir.

Bu Yazı İçin Ne Düşünüyorsun?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. parfüm Kalıcı Parfümlerin Sırrı için yorumda bulun

    Kalıcı Parfümlerin Sırrı için henüz bir yorumda bulunulmamış! Hemen üst alanda bulunan formu kullanarak Kalıcı Parfümlerin Sırrı için ilk yorumu yapabilirsin.